Podczas skoków obowiązuje inny dosiad niż w ujeżdżaniu – półsiad. Ułatwia on zwierzęciu wykonanie perfekcyjnego skoku. Żeby przygotować się do skoków możemy przejeżdżać w półsadzie drągi. Najpierw wykonujemy to w stępie, potem w kłusie i na koniec w galopie. Gdy będziemy utrzymać pełną równowagę w tym ćwiczeniu możemy przeskakiwać najniższe przeszkody tzw. koperty. Te przeszkody składają się z nisko zawieszonych i skrzyżowanych drągów.

PRZYGOTOWANIE DO SKOKÓW

Skoki… Dla większości młodych jeźdźców są magnesem dzięki któremu zaczynają naukę. Ale nie można tak od razu wsiąść na konia i… Hop. Po pierwsze trzeba dobrze opanować galop ( nie mówiąc już o kłusie i stępie). Oczywiście trzeba ćwiczyć galop nie tylko na prostych ale też na zakrętach czy kołach. Gdy decydujemy się na skoki dobrym przygotowaniem jest przejazd przez drągi w półsiadzie – najpierw w kłusie później w galopie. Gdy najeżdżamy na drągi (lub przeszkodę) zza zakrętu należy patrzeć na kierunek gdzie jedziemy a nie na konia aby odpowiednio wcześnie skręcić. Gdy opanujemy jazdę przez drągi możemy ostatni drąg zastąpić koziołkiem czyli drągiem po obu stronach zakończonych umocowanymi krzyżykami. Koziołki wymagają od konia lekkiego uniesienia nóg ponieważ zwykle mają 20-30cm od ziemi. Później możemy pokonywać kombinację- drąg, koziołek, drąg koziołek, a potem sam szereg koziołków Tak zaczynamy przygotowywać się do skakania. Odległość między drągami lub koziołkami powinna wynosić 130-150cm. Gdy to opanujemy możemy zacząć skakać przeszkody o wysokości 40-50cm czyli koperty które które składają się z dwóch skrzyżowanych drągów o wyżej wymienionej wysokości.

Konkursy w skokach przez przeszkody

Wysokość przeszkód na konkursach zależy od poziomu trudności konkursu. Konkursy skoków mogą być oficjalne bądź nieoficjalne. Te drugie może organizować stadnina konie, a nawet grupka jeźdźców. Na oficjalnych konkursach w skokach, przeszkody to prawie dzieło sztuki – są ozdabiane klombami kwiatów.

Klasy konkursów w skokach:

 KLASA WYSOKOŚĆ
LL do 90 cm
L do 100 cm
L1 105 cm
P 110 cm
P1 115 cm
 N 120 cm
 N1 125 cm
 C 130 cm
 C1 135 cm
 CC 140 cm
 CC1 145 cm
 CS 150 cm
 CS1 155 cm

Przyznawanie punktów karnych

Za strącenie belki na klasycznych konkursach przyznawane są 4punkty karne, pierwszy upadek jeźdźca – 8punktów karnych,drugi upadek – dyskwalifikacja, pierwsze nieposłuszeństwo konia – 3punkty karne, drugie nieposłuszeństwo na tej samej przeszkodzie – 6 punktów karnych, trzecie nieposłuszeństwo na tej samej przeszkodzie – dyskwalifikacja, przekroczenie normy czasu 0,25 pkt karnych za każdą sekundę, przekroczenie czasu maksymalnego – dyskwalifikacja.


Rodzaje konkursów w skokach:

 • Konkurs zwykły– zawodnicy o jednakowej liczbie punktów karnych są klasyfikowani według czasu przejazdu.
 • Konkurs zwykły z rozgrywką – Są dwie możliwości rozgrywania:
  1) (używany) W przypadku równej ilości pkt karnych, jeźdźcy jadą rozgrywkę, w której liczą się pkt karne, w przypadku równej ilości czas.
  2) (nie używany) W przypadku jednakowego czasu jeźdźcy kandydujący do pierwszego miejsca mogą rozegrać rozgrywkę. O zwycięstwie decyduje lepszy czas.
 • Konkurs dokładności – ma założoną normę czasu, ale o miejscu w klasyfikacji decyduje nie czas, a ilość punktów karnych zgromadzonych podczas przejazdu. Jeźdźcy, którzy zdobyli tę samą liczbę punktów karnych zajmują miejsca . W ten sposób rozgrywa się np. konkursy klasy LL. Aby wyłonić zwycięzcę przeprowadza się rozgrywki na zasadzie konkursu zwykłego.
 • Konkurs z wyboru przeszkód – również różni się metodą punktacji od konkursu zwykłego. Jeździec pokonuje przeszkody w dowolnej kolejności (każdą może dwukrotnie). Bezbłędne pokonanie przeszkody punktowane jest określoną liczbą punktów. Wygrywa ten kto w określonym czasie uzbiera najwięcej punktów
 • Konkurs potęgi skoków – Zawodnicy mają do pokonania kilka przeszkód niższych niż ostatnia (dużo niższych ,gdzieś tak przynajmniej o 20 cm) a ostatnią jest mur o wysokości minimum 140cm.Często zaczyna się od muru 160-180cm. Jeżeli więcej niż jeden zawodnik pokonają mur czysto w dogrywce przeskakują również mur,ale za każdą dogrywką o 10cm wyższy. Rekord wynosi 247cm.
 • Konkurs szybkości – zwany także konkursem myśliwskim, różni się metodą punktacji. Popełnione błędy są przeliczane na karne sekundy i dodawane do czasu przejazdu konkursu z wyboru przeszkód.
 • Konkurs z Jokerem – w tym konkursie za każdą poprawnie pokonaną przeszkodę otrzymuje się odpowiednią ilość punktów (za przeszkodę nr1- 1pkt, nr2- 2pkt itd.). Za błędy na przeszkodzie na tej samej zasadzie odejmuje się punkty. Jako ostatnią przeszkodę jeździec może wybrać czy chce jechać przeszkodę nr8 czy „Jokera”- przeszkodę, która jest zwykle wyższa i trudniejsza niż reszta parkuru za to warta 16pkt.

CIEKAWOSTKA:

Półsiad został wprowadzony dopiero na początku XX w. Przedtem jeźdźcy siedzieli na koniu daleko odchyleni do tyłu z nogami wyciągniętymi do przodu. Siedząc w ten sposób, byli w prawdzie bezpieczniejsi, bo gdy koń potknął się lub upadł, nie mógł ich tak łatwo przerzucić przez łeb. Koń jednak był tym dosiadem bardzo obciążony, a w czasie skoków nawet wyhamowany. Jeździec nie mógł też dobrze posługiwać się wodzami. Dopiero Włoch Fryderyk Caprilli wpadł na pomysł, że środek ciężkości jeźdźca i konia muszą pozostawać w równowadze także w czasie skoków przez przeszkody. On to wprowadził półsiad pochylony do przodu, wprawdzie chwiejny dla jeźdźca, wspomagający jednak ruch konia do przodu. Ten nowy sposób dosiadu był dla jeźdźców w ówczesnych czasach niepojęty, a wręcz rewolucyjny. Wielu jeźdźców sceptycznie podchodziło do tego i nazwali półsiad drwiąco „siadem małpy”. Gdy jednak w konkursach skoków zaczęli wygrywać ci, którzy w ten sposób siedzieli na koniach, nawet sceptycy stopniowo nabrali do niego przekonania. Obecnie przygotowania do skoków przez przeszkody byłyby nie do pomyślenia bez półsiadu, a jest on także niezbędny w czasie jazdy konnej w terenie. Ponieważ półsiad różni się od dosiadu stosowanego w czasie ujeżdżenia konia, można go zacząć ćwiczyć dopiero wtedy, gdy jeździec w dostatecznym stopniu opanował już dosiad.